23. září 2022

Vytápění pasivního domu vás vyjde sotva na třetinu

V pasivních domech se prý nemusí topit. V našich podmínkách se bez klasické otopné soustavy sice objedete, ale za doplňkový zdroj vytápění budete v zimě rádi.

 

Čím topit v pasivním domě? Možností je spousta

Určitě jste to už slyšeli – v běžné domácnosti spolkne vytápění přibližně 70 % spotřebované energie. Zbytek padne na ohřev vody, spotřebiče a osvětlení. U pasivních domů je to malinko jinak – díky promyšleným řešením spotřebuje na topení v porovnání s klasickým domem sotva třetinu energie. A spotřeba energie na vytápění je často nižší nežli spotřeba energie pro přípravu teplé vody. K vytápění pasivního domu vám tak stačí malé a dobře regulovatelné zdroje tepla. Takové, které v ideálním případě využívají obnovitelné zdroje energie (slunce, biomasu, vzduch). Pojďme si o nich říct víc.

vytapeni

Rozdíl mezi pasivním a standardním domem

Na první pohled pasivní dům nejspíš nepoznáte, ale díky velmi malé potřebě energie může fungovat jinak – k tomu, aby měli jejich majitelé doma teploučko většinu dní v průběhu roku úplně stačí slunce nebo běžný provoz. Míra využití solárních zisků pak závisí především na tepelně akumulačních vlastnostech objektu. Potřeba topné sezóny se tak výrazně zkracuje.

Když ale udeří ta pravá, nefalšovaná, lezavá zima, je potřeba si přitopit i v pasivním domě. Výhodou je, že díky velmi nízké potřebě si můžete ze zdrojů tepla vybírat.

1) Teplovodní potrubí + radiátory nebo podlahové vytápění

Teplovodní soustavu můžete najít i v pasivních domech. Při návrhu je však vhodné pamatovat na nízkoteplotní spád, které zajistí například tepelné čerpadlo nebo další zdroje. Zkušený projektant zná principy, které zajistí tepelnou pohodu a nezatěžují příliš častým spínáním a vypínáním zdroj tepelné energie.

Nízká potřeba umožňuje snížit i materiálové požadavky na rozvody a topná tělesa.
Velmi důležitou součástí návrhu je regulovatelnost systému a reakce na snížení potřeby energie při dostatečných vnějších či vnitřních tepelných ziscích.

2) Teplovzdušný systém vytápění pasivního domu

Jedním z nejběžnějších řešení vytápění pasivního domu je to teplovzdušné. Pokud máte hotové (nebo naplánované) rozvody vzduchu k rekuperční jednotce, můžete je využít také k distribuci tepla a ušetřit tak za klasickou otopnou soustavu.

Samotné dohřívání vzduchu spočívá v tom, že vzduch přejímá teplo z vody ve výměníku, nebo se dohřívá elektrickou spirálou za rekuperací.

Velmi malá potřeba a tedy i požadavek na menší zdroj energie vám umožňuje vybírat z těch nejefektivnějších a nejmodernějších výrobků na trhu. V případě, že na výstřelek technologie nejprve musíte našetřit, můžete si pořídit i běžně dostupný zdroj, který po dožití za 10-15let vyměníte. Nízká potřeba vytvořená konstrukcemi s delší životností vám umožní tuto volbu několikrát za dobu morální a fyzické životnosti domu.

3) Elektrické podlahové topení / sálavé topné panely

Můžete namítnout, že topit elektřinou se v dnešní době citelně prodraží. A měli byste pravdu. Jenže pasivní domy mají tak nízkou potřebu dodaného tepla, že se vám v tomto případě i elektrické vytápění vyplatí (i proto, že budete mít nárok na levnější sazbu elektřiny pro provoz celého domu).

Pokud hledáte úspory v investici do technologie, nabízí se možnost lokálních přímotopů. Je však nutné (s ohledem na současné požadavky legislativy zhodnotit primární spotřebu energie vyrobené z neobnovitelných zdrojů) tento způsob topení doplnit kotlem na biomasu nebo fotovoltaickými panely.

4) Krbová kamna - sníží účty za energii a je to obnovitelný zdroj energie

Praskající oheň v krbu, šálek kakaa a za okny sníh – to je romantika, kterou si nemusíte odepřít ani v pasivním domě. Jen počítejte s tím, že budete muset věnovat o něco víc času jejich výběru. Krbová kamna a vložky pro stavby v pasivním standardu musí dokonale těsnit, být uzavřené a mít funkci nasávání z venkovního prostředí a nižší instalovaný výkon, než je tomu u většiny nabízených výrobků. Jinak by se mohl prostor nepříjemně přetápět.

Jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je propojení kamen se zásobníkem teplé vody. Tak půjde většina tepla do vody a zbytek ohřeje místnost.
A pokud máte kvalitní návrh řízeného větrání, může vám vzduchotechnika pomoci lokálně vyrobené teplo distribuovat (rozšířit) do dalších místností.

5) Solární kolektory

Teplovodní

Převážnou většinu potřeby může doplnit i termální solární systém. Ten je sice po rozvoji fotovoltaiky v pozadí, ale pokud máte zajištěný dostatečný odběr teplé vody v průběhu celého roku a tento systém vám je bližší, variantou rozhodně je. Navíc na tento systém můžete stále čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám (jako na další alternativní a obnovitelné zdroje).

A jak to funguje?Slunce ohřeje vodu v panelu, ta jde do bojleru a odtud putuje do radiátorů i podlahového topení.

Fotovoltaické

Výroba elektrické energie z fotovoltaické elektrárny může být využívána různými způsoby. A při správné instalaci může sloužit k podpoře oběhových čerpadel a dalších prvků s nízkým příkonem elektrické energie. Časté náběhy tepelného čerpadla či elektrokotle vám však baterii rychle vybijí.


Prostě a jednoduše – investice do stavby pasivního domu se vám v dalších letech násobně vrátí. Díky kvalitnímu zateplení, nepropustné obálce a řízenému větrání s rekuperací tepla se budete v interiéru většinu roku těšit z příjemných teplot a bezesporu ušetříte spoustu energie.

Odborníky s prokazatelnými zkušenostmi s pasivními domy najdete v našem adresáři.


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Stapring, s.r.o.
  • Úsporné bydlení s.r.o.
  • PROJEKCE PASIVNÍCH DOMŮ - Ing. Lukáš Dawid
  • BACHL, spol. s r.o.
  • OPTIMALIZACE BUDOV, s.r.o.
  • Josef Bárta
  • Ing. Petr Vostal - www.energetikastaveb.com
  • pátý rozměr s.r.o.
  • CEVRE Consultants s.r.o.
  • Urbanic Haus s.r.o.
  • Ing. arch. Petr Dobrovolný
  • EM3 DŘEVOSTAVBY s.r.o.
  • Evora Design s.r.o.
  • PRAŽÁK s.r.o.
  • Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Glass
  • ŠTORC TZB s.r.o.
  • Atelier Tlustý - Ing. arch. Josef Tlustý
  • LUCERN dřevostavby s.r.o.
  • NEMA, spol. s r.o.
  • Ateliér Tector s.r.o. - Ing. Martin Němeček, Ph.D.

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství