Hospodářské noviny: Zájem o pasivní výstavbu roste
16. května 2014
"Češi na štědrou podporu státu v programu Zelená úsporám slyší. Pasivní domy se jim vyplatí," píší středeční Hospodářské noviny. Článek si můžete přečíst i na našem webu.
Více než půl milionu korun může dostat od státu ten, kdo se rozhodne postavit si rodinný dům v pasivním standardu. Tedy dům s velmi nízkou energetickou náročností, jehož spotřeba tepla je oproti běžné novostavbě až desetkrát nižší. Výstavbu domů v pasivním standardu totiž stát začal štědře podporovat v dotačním programu Nová zelená úsporám. A Češi na to slyší. „Program Zelená úsporám zvýšil zájem o výstavbu domů v pasivním standardu a tento trend pokračuje i nadále,“ říká Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, jenž žádosti o dotace administruje. ´
Zatímco v první vlně Zelená úsporám z let 2009–2010 dosáhlo na dotaci na pasivní dům 483 žadatelů, v loňském roce, kdy byl spuštěn navazující program Nová zelená úsporám 2013, dorazilo na fond jen za pět měsíců celkem 399 žádostí. A zájem pokračuje i v letošním roce. Od 1. dubna, kdy bylo otevřeno další kolo přijímání žádostí, fond podle Brandtové doposud obdržel 12 žádostí na výstavbu domů s velmi nízkou energetickou náročností.
„Dotační program bezesporu výrazně podpořil zájem o pasivní domy a pasivní stavění, což byl jeho hlavní cíl,“ potvrzuje Martin Růžička, majitel stavební společnosti Penatus. Tato firma staví především dřevostavby, ale i zděné domy v nízkoenergetickém a pasivním standardu. „Přes obecný úpadek společnosti, a s tím související ekonomickou krizi a pokles stavební produkce, zájem o pasivní stavění roste, což má logiku,“ dodává Růžička. Oproti první vlně Zelené úsporám lidé dosáhnou na více peněz, což dokládají i čísla. V roce 2013 došlo na fond celkem 100 žádostí o dotaci na výstavbu pasivních domů ve Středočeském kraji dohromady za více než 43,7 milionu korun. V období 2009–2010 se ve stejném kraji sešel přibližně stejný počet žádostí, ovšem za necelých 30 milionů korun. Brandtová ale připomíná, že loňské žádosti o dotace se stále vyhodnocují a někteří žadatelé o dotace mohou být v případě zjištění pochybení při kontrole neúspěšní.
„První výzva a její realizace byla provázena porodními bolestmi a často se měnícími pravidly. Další výzvy se pak z předchozích nedostatků, alespoň doufám, poučily a snaží se je napravit,“ říká Růžička. Stabilní zájem o domy s nízkou energetickou náročností pociťuje i společnost EnergySim, jež lidem zpracovává na klíč energetické posudky pro zmíněný dotační program. „Je nepochybné, že vypsání výzvy Nová zelená úsporám mělo v loňském roce nemalý podíl na zvýšeném zájmu o tento typ výstavby,“ říká spolumajitel firmy Petr Kotek.
Motivací je velká podpora
Na novostavbu rodinného domu v pasivním standardu mohou lidé od státu dostat až 550 tisíc korun. Dalšími 35 tisíci korun stát přispívá na zpracování odborného posudku a provedení testu neprůvzdušnosti. Žadatelé z Moravskoslezského a Ústeckého kraje pak mohou dosáhnout až na 640 tisíc korun, upozorňuje Kotek. EnergySim zpracovává žádosti na přibližně 50 pasivních domů a na maximální podporu má podle Kotka nárok 35 procent z nich. „V řadě případů jsou žadatelé překvapeni přísnějšími požadavky na kritérium měrné neobnovitelné primární energie, které hodnotí míru využití ekologicky šetrných zdrojů energie. Pro naplnění tohoto kritéria je ve většině projektů nezbytný zásah do koncepce systémů TZB (vytápění, příprava teplé vody atd.),“ vysvětluje Kotek.
Celý článek redaktorky Martiny Marečkové si můžete přečíst v přiloženém pdf nebo ve středečních Hospodářských novinách. Děkujeme za možnost republikace.
Sdílejte článek