12. května 2009

Rekonstrukce v pasivním standardu

(pokračování z předchozí strany)

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7
 

Protože pasivní dům nedělá jen silné zateplení a okna s trojskly, ale jde o soubor optimalizovaných navzájem souvisejících opatření, je nutné i při rekonstrukcích do pasivního standardu uvažovat komplexně. Následující prvky a zásady se v určitých obměnách vyskytují u všech typů obnovovaných objektů. Kvalitní a spojitá vrstva izolace, vyloučení tepelných mostů a vazeb, správné osazení oken nejlépe do vrstvy izolace, precizně navržená a provedená vzduchotěsnící vrstva tvoří základ kvalitní obálky budov rekonstruovaných v pasivním standardu. K tomu řízené větrání s rekuperací tepla a optimalizované vytápění se zdrojem tepla. Principy jsou stejné jako u novostaveb, jenom řešení některých detailů provedených v době výstavby již nemůžeme ovlivnit, „pouze“ dodatečně vylepšit.

Izolace stěn – na tloušťce se nevyplatí šetřit

Potřebná tloušťka izolace je většinou investorů značně zpochybňována. Ekonomicky optimální tloušťka izolace obvodových zdí je 18–30 cm. Cena samotné izolace tvoří jen zlomek zateplovacího systému. Navýšení tloušťky se na ceně projeví minimálně, protože ostatní vrstvy jako omítka, lepidla, kotvení a zejména práce zůstává stejná. Tepelně a energeticky lze dosáhnout výrazného posunu a jde o úsporná opatření, která se vrací nejrychleji a po zbytek životního cyklu výrazně šetří.

Tloušťka izolace by současně měla být přizpůsobena celkové tloušťce zdi, aby nepřesahovala z důvodu přirozeného osvětlení 70 – 80 cm. U starších rodinných domů a budov se silnějšími stěnami je vhodné izolovat co nejkvalitnější izolací s λ ≤ 0,035 W/(m.K), která i při malé tloušťce splňuje požadované parametry.

možnosti zateplení stěn

Obr. 2 Možností zateplení je víc. Pro různé druhy materiálů jsou vhodné určité způsoby izolování.
a) kontaktní systém zateplení – lepený celoplošně  příp. pojištěný hmoždinkami
b)  rošt z fošinek do kříže
c) rošt z I-nosníků a odvětrávaná fasáda

Izolačních systémů použitelných pro rekonstrukce je řada, stejně jako u novostaveb. Měkčí izolace jako minerální vlna, přírodní vláknité izolace nebo foukaná celulóza se umísťují do předsazeného roštu z dřevěných I – nosníků nebo latí kotvených ve dvou vrstvách do kříže (obr 4). Tyto způsoby jsou vhodné pro odvětrávané fasády s minimalizací tepelných mostů.

etics system
Obr. 3 Nejčastěji se používají kontaktní zateplovací systémy, které jsou nejlevnější a tepelně nejvhodnější. Izolace se lepí celoplošně nebo na speciální talířové kotvy, které nahrazují klasické mechanické kotvení hmoždinkami skrze izolant a eliminují tak bodové tepelné mosty. (Foto Jan Bárta)
zebrikove izolace
Obr. 4 Měkčí izolace jako minerální vlna, přírodní vláknité izolace nebo foukaná celulóza se umísťují do předsazeného roštu z dřevěných žebříkových nosníků nebo I-nosníků. Další vrstvy, např. rošt odvětrávané fasády nebo fasádní desky pro omítku, je možné do těchto prvků kotvit bez vzniku tepelných mostů. (Foto Mojmír Hudec)

Historické a jiné budovy, které z různých důvodů nelze izolovat zvenku, je potřeba izolovat zevnitř. Zejména u vícepatrových budov však napojení stropních konstrukcí na obvodové stěny vytváří značné tepelné vazby, které lze jen obtížně eliminovat. Velké možnosti pro vnitřní zateplení bez nutnosti použití parozábrany přinášejí kapilárně aktivní izolace na bázi porézních silikátových materiálů nebo přírodních materiálů s buněčnou strukturou, díky které jsou schopné zkondenzovanou vlhkost do sebe natáhnout a odvést zpět k vnitřnímu povrchu, kde ji odpaří do prostoru. Velkou pomocí při návrhu vnitřní izolace jsou programy simulující tepelně-vlhkostní chování objektu.

Velice perspektivní řešení pro rekonstrukce přináší vakuová izolace (VIP – Vacuum Insulated Panel), která při tloušťce pouhých 40 mm splňuje parametry pasivního standardu. Použít ji lze jako vnitřní nebo vnější izolaci prakticky pro všechny části objektu - fasády, podlahy střechy nebo pro obtížně řešitelné detaily kolem oken, dveří, překladů a podobně. V případě rekonstrukcí má VIP často opodstatnění pro izolování podlahy ve styku s terénem, kde nemůžeme snižovat světlou výšku místnosti. Další možností je izolování ostění okna, které není možno z různých důvodů předsadit do vrstvy izolace (viz obr. 4). Nevýhodnou je zatím vyšší cena (asi 100–150 Eur/m² při tloušťce 40 mm) a náchylnost k poškození.

 Obr. 5 Vakuová izolace (Zdroj eco-ba)

(pokračování z předchozí strany)

« předchozí 1 2 3 4 5 6 7

Diskuse


Přihlaste se k odběru newsletteru

  *

Naši členové
  • Ing. arch. Pavel Jura
  • JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
  • KM BETA a.s.
  • Ing. Martin Škornička
  • Evora Design s.r.o.
  • Ing. arch. David Vašíček
  • DAFE-PLAST Jihlava, s.r.o.
  • H.A.C. spol. s r. o.
  • ECOTEN s.r.o.
  • Evora Smart s.r.o.
  • ATREA s.r.o.
  • REHAU, s.r.o.
  • Ing. Jiří Šála, CSc. - MODI
  • Ing. arch. Petr Dobrovolný
  • DŘEVOSTAVBY BISKUP s.r.o.
  • Meesenburg s.r.o.
  • Ing. Vladimír Štefek - projekční a poradenská kancelář
  • Ing. Ondřej Bízek
  • Mgr. Stanislav Paleček
  • NATURE SYSTEMS - Ing. arch. Jan Márton

Naši partneři

 ČSOB-150px SEMMO


Hlavní mediální partneři

        ESB  Stavebnictvi  for arch logofor pasivDřevoportál  strechy_krytiny    izolace_info  tzb-info  Veleton  Salon dřevostaveb  Forum dřevostaveb  stavbaweb_logo  iMaterialy_logo  České stavby  Českéreality.cz  Adapterra Awards  Nadace partnerství